Tarım ve Hayvancılık

 TARIM 

Kasaba ekonomisinin en önemli paylarından biride tarım alanıdır. Kasabamıza devletimizin en büyük armağanı olan Kırka Guletimiz sayesinde tarım alanında çok büyük değişiklikler ve gelişmeler olmuştur. Adeta kasabamız göledimiz ile yeniden hayat buldu.

Daha önceki senelerde de sulu tarım kasabamızda yapılmakta idi ancak Göledimiz faaliyete geceli değişik ürünler meyvecilik de yapılmakladır.

Göledimiz sulama şebekesi kapalı sistem olduğundan su kaybı yok denecek kadar az olup, vanalara yakın ve imkanları olan çiftçilerimiz hiçbir ek masraf gerektirmeden tarla ve bahçelerini yağmurlama sulama yapabilmektedirler. Aynı zamanda bir mevkide onlarca çiftçimiz sulama yapabilmekledir Guletimiz Kasabamız tarımını ve tarım gelirinden elde edilen ekonomisini tamamen değiştirmiştir. Kırka Guletinin sulama alanı yaklaşık olarak 450 Hektar olarak hesaplanmış ve bunun yanında kasabamız çiftçileri kuru tarımla da iştigal etmektedir.

 

Kasabamızda yetişen tarım ürünlerinden bazılarını sayacak olursak, haşhaş. fasulye buğday, arpa, şekerpancarı, patates, bezelye, nohut, mercimek, mısır, çilek, biber, salatalık, domates gibi ürünler yetiştirilmekte ve satılmaktadır Bunların yanında meyve olarak Vişne, kiraz, erik, elma armut, ayva gibi meyvelerde yetiştirilerek satılmaktadır.

HAYVANCILIK

 

Tarım alanından sonra, halkın en önemli geçim kaynaklarından biride hayvancılıktır. Bir zamanlar. İlker metotlarla yapılan hayvancılıktan gereği oranda gelir elde edemeyen çiftçilerimiz verimi yüksek ırkların ithali ile daha çok gelir elde etmeye başlamıştır.

 

Artık dededen kalma ahır ve ağıllar değil, daha düzenli ve projeli sayılabilecek besihaneler yapılmakta hayvancılıklar bu gibi yerlerde yapılmaya başlamışlardır. Son yıllarda süt üretimi ne önem verilmeye başlanıldı ve çiftçilerimiz süt inekleri almaya başlamışlardır

 

Büyükbaş hayvancılığın yanında kasabamız yayla ve ormanları ile küçükbaş hayvancılığa da çok el verişli olduğundan küçükbaş hayvancılık da yapılmaktadır Küçükbaş hayvancılık sadece koyun ve kıl keçisi ile sınırlı başka tür küçükbaş hayvancılık yoktur Kasabamızda yaklaşık olarak 24 sürü koyun ve 5 sürüde keçi bulunmaktadır.