Coğrafi Yapı

YÜZEY ŞEKİLLERİ

Kasabamız topraklarının büyük bir bolümü engebeli ve hatta dağlık diye bilinen arazilerden oluşmakta düz arazisi fazlaca yoktur. Ama gulet ile birlikte sulu tarıma önem verilmeye başlanıldı ve suyun ulaştığı bütün yerler fidanlık bahçelik olarak görünüm değiştirmektedir

Yine Kasabamız sınırlarını oluşturan arazide devlet ormanı çam ve meşe kara kavak gibi dağlıklar bulunmaktadır. Belli başlı akarsu halindeki derelerini sayacak olursak Değirmen Deresi. Kurucay deresi. Dereboğaz deresi, Koyundamı deresi ve Yağpınar deresidir Bu derelerimiz büyük ve devamlı olarak az miktarda da olsa su akmaktadır Kasabamızın ortasından Dereboğaz deresi geçmekte ve adeta kasabayı bölmektedir.

   

                            

İKLİMİ 

Kasabamız, yazları sıcak ve kurak, kışlan soğuk ve yağışlı bir kara iklimi hüküm sürer Gece ile gündüz arasındaki ısı farkı fazladır. Yani tam bir karasal iklim hâkimdir kışlan oldukça sert geçer.

         

  

 BİTKİ ÖRTÜSÜ  

Kasabamızın bitki örtüsü çok zengindir. Tarım arazilerinden başka,  yukarda da bahsettiğimiz gibi dağlık ormanlıkları oldukça fazladır ve hatta   AfyonKarahisar ilimiz en fazla ormanlık alanları bu bölgededir” diyebiliriz Ağaç türleri olarak ovalıklarda Kavak, söğüt, meye ağaçlan ( elma. vişne, kiraz, erik . vb) ormanlık bölgede Çam. meşe. karakavak, maki ardıç tünen bolca bulunmaktadır.

 Kasabamız oldukça temiz ve doğa ile iç içe bir yerleşim yeridir.  Her mevsim yeşillik mevcuttur. Bahar aylarında  her yer kışın ise çam ormanları tam bir yeşillik alanıdır. Yaz aylarında çevre köy kasaba ilçelerden ve hattan komşu illerden piknik amaçlıda kasabamıza gelinmektedir.