Tarihi & Genel Bilgiler

           Kasabamızın geçmiş tarihine bakıldığında kuruluşu Anadolu Selçuklu Beyliklerine kadar dayanmaktadır Bazı kaynaklarda ise Kayı boyu Kınık beyliğinden gelmiş olduğu belirtilmektedir Kırka Kasabası 1990 yılında Belediyelik olmuştur Sinanpaşa (Sincanlı) ilçesine bağlı olup, ilçenin güneyinde ve yaklaşık olarak ilçeye uzaklığı 2 km şirin yeşil diyebileceğimiz bir beldedir.

             Kasabamızın 2000 yılı genel nüfus sayımında 2619 olarak çıkmış ve açıklanmıştır. Ancak bilindiği üzere Kasabamız insanı çalışmayı seven bir yapıya sahip olduğundan son zamanlarda hele askerden dönüp de evlenen gençlerimizin çalışmak için ve geçimlerini sağlamak için başta Afyonkarahisar, Denizli, İstanbul ve İzmir gibi illerimize ailecek göç etmektedirler.Buna Kasabamızın gerçek nüfusunun az çıkmasına en büyük etkendir.

           Kasabamız 4 mahalleden oluşmaktadır Bunlar Atatürk Mahallesi, Yavuz Sultan Selim Mahallesi. Fatih Mahallesi ve Yıldırım Beyazıt Maileleridir.

KASABAMIZIN KONUMU

 

 

        Kırka Kasabası Ege Bölgemizin iç kesimlerinde yer alır. Afyonkarahisar ili merkezine 35 km uzaklıkta olup ilimizin batısında kalmakta Kasabamızın olduğu yerden herhangi bir devlet karayolu ve demir yolu geçmemektedir. Kasabamızın Kuzey ve Doğusunda İlçemiz Sinanpaşa Batısında Çayhisar Köyü ve Güneyinde ise Yörükmezan ile Çukurca Köyleri ile sınırdır…

Daha Büyük Görüntüle